Čím je výjimečné havarijní pojištění motocyklu

Vzhledem k tomu, jak často dochází k dopravním nehodám, jejichž účastníkem je motocyklista, se sjednání havarijního pojištění motocyklu určitě vyplatí. Škody, které při nehodě vzniknou na motocyklu, a případné škody na zdraví řidiče motocyklu bývají velké a často i s tragickými následky. Zde je tedy havarijní pojištění motocyklu opravdu na místě.

Povinné ručení a havarijní pojištění se liší

Základní rozdíl mezi havarijním pojištěním motocyklu a povinným ručením je dán zákonem – povinné ručení musí mít uzavřené každý majitel motocyklu, havarijní pojištění je dobrovolné. Povinné ručení se ovšem nevztahuje na zdraví řidiče, který nehodu způsobil, a stejně tak z něj nebudou uhrazeny škody na motocyklu. Proto si mnoho řidičů motorek uzavírá právě havarijní pojištění, které tyto záležitosti pokrývá.

Havarijní pojištění lze uzavřít již při koupi motorky

Pokud byste kupovali novou motorku, přímo v prodejně Vám zprostředkují uzavření povinného ručení. Nemusíte tak chodit do pojišťovny nebo uzavírat sami pojištění online. Při této příležitosti Vám jistě bude nabízeno i havarijní pojištění motocyklu a Vy byste měli o jeho uzavření vážně uvažovat – zvláště u nových motorek se alespoň pro první roky havarijní pojištění bohatě vyplatí. I když z něj nebudete muset čerpat, je Vám jistotou, že o Vás i Váš motocykl bude v případě nehody postaráno.

Rozdíl mezi pojištěním auta a motocyklu

Rozdíl v pojištění motocyklu a auta je zásadní, a to jak u povinného ručení, tak u havarijního pojištění. Tímto rozdílem je platnost. Většina motorkářů se totiž spokojí se sezónním pojištěním. Toto pojištění umožňuje motorkáři, aby si zvolil období, kdy bude motocykl pojištěn. Většinou toto období koresponduje s motorkářskou sezónou. Motocykl lze používat po celý rok, ale v období mimo sezónu hradí motorkář náklady nehody sám. Toto pojištění je výhodné hlavně pro ty, mimo sezónu motorku nepoužívají.

cestovní pojištění Allianz srovnáno od Top-pojištění.cz, pojištění od Allianz pojišťovna

Havarijní pojištění motocyklu